Akumulatory a ekologia

Niektóre akumulatory produkowane przez firmę Optima wykorzystują obydwie technologie – żelową oraz orbitalną, czyli spiralną. Optima stara się jeszcze bardziej uniezależnić swe baterie od wpływu wibracji, udoskonalając swoje produkty poprzez stosowanie płyty przeciwwibracyjnej nazwanej V-tech. Dzięki takiemu rozwiązaniu odporność na wstrząsy jest w niektórych przypadkach nawet o 70% większa niż w akumulatorach konwencjonalnych.
Mimo bardzo szybkiego rozwoju innych technologii, np. ogniw wodorkowych czy litowo-jonowych, nadal w motoryzacji zastosowanie mają akumulatory ołowiowe. Ich największa zaleta to możliwość rozładowania dużymi prądami w krótkim czasie oraz względnie niska cena. Niestety, wyraźnym minusem jest ciężar (a właściwie niewielka zawartość energii elektrycznej na jednostkę masy baterii). W samochodach wykorzystujących baterie akumulatorów do napędu użycie technologii kwasowo-ołowiowej jest mało efektywne właśnie ze względu na masę tego źródła prądu. W nich, nie zważając na koszty, używa się efektywniejszych akumulatorów, np. NiMH (niklowo-metalowo-wodorkowych). Natomiast gdy liczy się masa, np. w urządzeniach przenośnych, akumulatory ołowiowe także się nie sprawdzają. Przetrwają zaś jeszcze długo jako podstawowe źródło prądu w samochodach oraz w zastosowaniach stacjonarnych.
Pamiętajmy także, że ekologia to bardzo ważny aspekt technologii akumulatorów. Tutaj żadne rozwiązania nie mają istotnej przewagi. Utylizacja baterii niklowo-kadmowych czy niklowo-metalowo-wodorkowych jest trudna, baterie polimerowe zaś, nie mówiąc o ogniwach paliwowych, są zbyt drogie. Poczciwy stary akumulator ołowiowy też nie ma czym się chwalić, przede wszystkim ze względu na zawartość ołowiu (kwas daje się neutralizować dość łatwo), ale przynajmniej opanowano jego recykling. Przy wymianie baterii na nowe zgodnie z ustawą należy zwrócić używaną, zostanie ona potem wykorzystana do ponownej produkcji.