Regulacja kąta wyprzedzenia zapłonu – Fiat Uno

Statyczny kąt wyprzedzenia zapłonu wynosi:

5° dla silnika 900,

8° dla silnika 900 ES (przy 750 obr/min),

10° dla silników 1100/1300.

■    Doprowadzić silnik do normalnej temperatury pracy.

■    Wyregulować prędkość obrotową biegu jałowego.

■    Sprawdzić kąt zwarcia, ustawić odstęp między stykami.

■    Odłączyć przewód podciśnieniowy przy rozdzielaczu lub module elektronicznym (silnik 900 ES).

■    Kontrolę zapłonu powinno się przeprowadzać w sposób dynamiczny, to znaczy za pomocą lampy stroboskopowej. Lampę taką należy podłączyć do 1. cylindra, pozostawić silnik na biegu jałowym i oświetlić znak na obudowie sprzęgła, pod gumową osłoną (w silniku 900 ES przy kole pasowym wału korbowego).

■    Błyski lampy powinny następować w chwili mijania się znaków kontrolnych. Jeśli tak się nie dzieje, to należy poluzować nakrętkę w podstawie rozdzielacza i odpowiednio obrócić obudowę rozdzielacza (nie ma możliwości regulacji w silniku 900 ES). Następnie nakrętkę dokręcić i ponownie sprawdzić zapłon. Podczas regulacji zapłonu może się zmienić prędkość obrotowa biegu jałowego, którą należy odpowiednio korygować.

■    Po zakończeniu regulacji z powrotem podłączyć przewód podciśnieniowy.

Jeżeli nie dysponuje się lampą stroboskopową, to można zastosować metodę zastępczą (nie w przypadku silnika 900 ES), którą należy jednak traktować jako awaryjną.

■    Do żarówki 12 V przylutować dwa przewody i zaopatrzyć je w „krokodylki”.

■    Jeden „krokodylek” podłączyć do masy. a drugi do zacisku cewki zapłonowej, z którego wychodzi cienki przewód do rozdzielacza zapłonu.

■    Włączyć zapłon, żarówka powinna się zaświecić.

■    Samochód z włączonym zapłonem i na najwyższym biegu przetoczyć do tyłu. aż żarówka zgaśnie. Od tej chwili przesuwać powoli samochód do przodu, aż do chwili rozbłyśnięcia światła żarówki (otwarcie styków przerywacza). W tym ustawieniu znaki kontrolne zapłonu powinny znaleźć się w jednej linii. Jeśli samochód przetoczymy zbyt daleko, to należy go cofnąć do położenia wyjściowego, z uwagi na istnienie luzów w mechanizmie napędu rozdzielacza.

■    Regulację zapłonu przeprowadza się w sposób poprzednio opisany. Należy pamiętać o późniejszym sprawdzeniu prędkości obrotowej biegu jałowego.